Teplotní rekord opět padl

29. 04. 2012 6:30:13
Podle informací z rádia, televize i internetových verzí tisku, jsme se dozvěděli neuvěřitelnou zprávu. V pátek 27. 4. 2012 totiž padl teplotní rekord za posledních 212 let, tedy z roku 1800. Pro upřesnění dle informace z webu Českého meteorologického ústavu je zápis v Klementinu pro den 27. 4. v hodnotě + 27,9 ̊C. Nevím, jestli se máme radovat, nebo děsit. Zda je vhodné tento fakt oslavit, nebo začít kopat podzemní kryt, protože nám byl znovu připomenut blížící se konec světa. Příznivci teorie globálního oteplování zdvihají varovně prst a říkají: „vidíte? A vy jste nám nevěřili.“ Odpůrci poukazují na teplotní cykly v historii Země a argumentují tím, že se podobné jevy v minulosti už staly. Mimochodem v únoru padaly opačné teplotní rekordy. To byly největší mrazy za posledních x let.
ilustrační foto
ilustrační fotozdroj: iDnes

Největší argument v tomto směru je, dle mého, právě zmiňovaný rok 1800, kdy byla stejná hodnota teploty vzduchu, jako v pátek. Těžko říci, jak to vnímali tehdy na přelomu 18. a 19. století naši předci. Zřejmě to vzali jako fakt. Zapsali to do kroniky a víc se tím nezabývali. Pochybuji, že se tehdy Prahou a během několika dnů a týdnů i zbytkem českého království, respektive rakousko-uherskou říší nesla zpráva o tom, jak v pražském Klementinu zaznamenali teplotní rekord. Úplně to vidím. Po několikerém přeměření teploty byl odeslán rychlý posel na Pražský hrad, aby tuto zprávu sdělil místodržícímu. V kanceláři místodržitelství začal zmatek. Je ta zpráva dobrá, nebo špatná? Byli svoláni nejpřednější šlechtici země, aby se poradili, jak tuto zprávu podat císaři. Jak na to bude reagovat? To už informace o teplotě letěla Prahou. Na tržištích se nemluvilo o ničem jiném. V hostincích měst pražských to vřelo. Mezi lidmi se začaly objevovat nejprve letáky, pak i oficiální noviny. Ve vlasteneckých kruzích si o tom povídali v salóncích, kde se scházeli intelektuálové té doby. Policejní ředitel začínal mít obavu, aby se vše nepřetavilo v národní povstání. Ta informace otřásla celým mocnářstvím. Samozřejmě je to fikce. Na povstání si museli ještě nějakou dobu počkat. Celých 48 let. Mimochodem to byl poměrně chladný rok. Tedy co se teplot týče. Je zajímavé, že revoluční roky jsou obvykle spíše teplotně chladné. Jako by příroda byla chladná k našemu konání. „Jen si blbci dělejte, co chcete, stejně bude po mém.“ Mnoho lidí jí stále nechce věřit, ale ona nám to ještě dokáže.

Možná to naši předci ani nebrali jako nějak významné, protože pro ně byl předchozí rekord možná jen pár let starý. V každém případě je zajímavé, že je zapsán také nejnižší teplota zaznamenaná ke stejnému dni a to z roku 1888 a to -1,1 ̊C. Nevím, jestli na konci 19. století přemýšleli naopak o globálním ochlazování, ale prostě to zapsali. Dle mého názoru se tolik zase nedivili. Ještě pro zajímavost k těm teplotním výkyvům. Dne 29. 4. 1814, tedy o pouhých 14 let a dva dny později po teplotním rekordu, který padl až letos, byla naměřená hodnota, jen 0,3 ̊C. To je slušný rozdíl.

Je fakt, že naměřené hodnoty, které se v Klementinu zapisují, od roku 1775 jsou zajímavé a mají jistě hodnotu pro meteorology i pro historiky, ale vyvozovat z dnešních výkyvů teplot něco významnějšího mi přijde pošetilé. Ještě zábavnější mi přijde jásání, či strašení při nějakém tom teplotním rekordu, jak se děje dnes a denně v médiích. Ano je to zábava pro občany a odvádí pozornost. A lidé si chtějí hrát. Chtějí jásat a chtějí být strašeni. Jak je ale možné, že jsou ty teplotní rekordy tak často překonávány? To přece není možné, ne? No jo, ale ony existují nejen zápisy rekordů, ale i zápisy všech teplot za uvedené období. No a tak se dá lehce zjistit, že nějaká teplota nebyla překonána za posledních pět let, jiná dvacet let a tak je každý den co slavit. A lidé se v zaměstnáních, či restauracích baví a říkají: „to je dneska vedro, co? To jo. No taky říkali v rádiu, že padnul dneska teplotní rekord. Tak to jo. To je pak jasný.“ Nikdo si nepamatuje, za jakou dobu ten rekord byl. Kdo si vůbec pamatuje, jak bylo před měsícem, natož pak před rokem, či před deseti lety. Vždyť si všichni pamatujeme, že za našeho dětství byly úplně jiné zimy, než dnes a co teprve léta. Ta byla teplá. To jsme se chodili koupat od května až do září, že jo? Paměť je krásná věc. Postupem času nám ukazuje naší minulost mnohem hezčí. To špatné vytěsní a zůstane jen ten krásný obraz, který se nám při vzpomínání vybaví a někdy i vyloudí úsměv a zahřeje duši. Škoda, že nejsme schopni vidět každý náš den takový, jaký si ho budeme jednou pamatovat za pár lety. To by bylo skvělé. Vlastně by byl život mnohem hezčí.

To jsem trochu odbočil, ale to vlastně nevadí, vždyť to je hezký konec. Já osobně mám radost za každý krásný den. Proč se pořád bavit vážně. Berme život také trochu s nadhledem a nebojme se zasnít. A hlavně se někdy zasmát. Mimochodem dnes 29. 4. by mělo být hezky. Tak asi kolem 28 ̊C. Tedy zhruba stejně jako v roce 1800, možná padne znovu o půl stupně rekord. Přitom teplotní průměr za posledních cca 250 let je jen zhruba 10 stupňů. Ale pozor, již v roce 1814, jak jsem se již zmínil, bylo jen 0,3 ̊C. Je docela možné, tedy alespoň dle historických faktů, že nám hrozí spíše globální ochlazování. Mimochodem v 70. letech tím vědci dost vyhrožovali, podobně jako dnes oteplováním. No a pak si vyberte.

Autor: Vladimír Samiec | neděle 29.4.2012 6:30 | karma článku: 28.24 | přečteno: 4032x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Alena Bures

Recenze - Martina Boučková: Šílená babička

Rodiče si nevybereš. Ale to koneckonců ani děti. A mít mírně šílenou matku je někdy k vlastnímu zešílení, ale někdy....

28.3.2024 v 17:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

O fotbalových legendách, paní Štěpánkové a pomíjivosti

Kdybych se narodil před sto lety... No, abych řekl pravdu, někdy mám pocit, že se tak opravdu stalo.

27.3.2024 v 12:58 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 193 | Diskuse

Iva Marková

Ženy

....................................................................................................

26.3.2024 v 22:53 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 197 | Diskuse

Marek Ryšánek

Způsobem bytí byl roven Bohu - Květná neděle.

Lidské dějiny jsou plné příkladů nejrůznějších vládců a vůdců. Ti ovládáni ctižádostí rozpoutávali války, štvali lidi proti sobě. Mysleli, že jim to přinese štěstí, věčnou slávu. Zůstali po nich statisíce, miliony mrtvých.

26.3.2024 v 20:23 | Karma článku: 4.94 | Přečteno: 129 | Diskuse

Jana Péťová

Fluktuace každodennosti

Fluktuace každodennosti - Proměnlivost. Nepředvídatelnost. Dynamika. Rozmanitost. Odlesky radosti překvapení a lásky. Nástrahy a výzvy.

26.3.2024 v 11:08 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 190 | Diskuse
Počet článků 61 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1293

Autor fejetonů a detektivních povídek. Autor knih "Rozhodnutí zabíjet" , "Ale já jim neřekla, aby ho zabili..." a "31 je obráceně 13." Nezávislý publicista. Amatérský historik. Více informací o mě na facebooku, nebo mém webu: http://www.vsamiec.estranky.cz/

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...